...

Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie nieruchomości — kiedy obowiązuje?

Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie nieruchomości pozwala zaoszczędzić najczęściej kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych, które inaczej trzeba dodatkowo doliczyć do i tak niemałych kosztów nabycia mieszkania lub domu. Sprawdź, czy jesteś zwolniony z podatku PCC przy zakupie nieruchomości.

Do kosztów zakupu nieruchomości często trzeba doliczyć podatek PCC

Zakup wymarzonego mieszkania lub domu to spory wydatek, na który składa się nie tylko kwota płacona właścicielowi nieruchomości, ale często także koszt remontu, usług notarialnych, prowizji pośrednika itd. Nie wolno również zapomnieć o tak zwanym podatku od wzbogacenia. 

Gdy kupimy mieszkanie, czasem musimy opłacić podatek PPC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Ta należność jest potocznie nazywana podatkiem od wzbogacenia, bo rzeczywiście opłacamy ją m.in. w sytuacji nabycia mieszkania czy samochodu. W niektórych przypadkach można jednak liczyć na zwolnienie z podatku PPC. Kiedy ma to miejsce przy zakupie nieruchomości? 

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym — kiedy zwolnienie z PCC?

Przede wszystkim podatkiem PCC nie muszą martwić się osoby kupujące dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli nabywające nową nieruchomość prosto od dewelopera. To na sprzedającym dom czy mieszkanie ciąży tu podatek VAT. Bywa także, że deweloper jest z niego zwolniony, ale to wciąż nie zmienia tego, że kupujący nie musi przejmować się podatkiem PCC. Co innego, jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego.

Jeśli stajemy się kolejnymi właścicielami nieruchomości, musimy zapłacić podatek PCC w wysokości 2 proc. wartości rynkowej domu czy mieszkania. To na nas, jako na kupujących, a nie na sprzedającym ciąży ten obowiązek. Mamy 14 dni na obliczenie dokładnej kwoty podatku i złożenie formularza PCC-3 w urzędzie skarbowym. Najczęściej jednak to notariusz, z którym i tak musimy współpracować w przypadku zakupu mieszkania, oblicza i uiszcza nasz podatek PCC. 

Kto jest zwolniony z podatku PCC przy zakupie mieszkania lub domu?

Niektóre osoby są zwolnione z podatku PCC przy zakupie nieruchomości, nawet jeśli nabyły mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. Dzięki nowelizacji Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych od 31 sierpnia 2023 roku zwolnieniem z podatku PCC przy zakupie nieruchomości mogą cieszyć się osoby nabywające swoje pierwsze w życiu mieszkanie lub dom. To ulga mająca ułatwić przejście “na swoje”. Warunkiem jest jednak nieposiadanie w dniu sprzedaży i przed tym dniem praw ani udziału w prawach do:

  • własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Ze zwolnienia od PCC przy zakupie nieruchomości mogą zatem skorzystać osoby, które rzeczywiście nie mają i nie miały żadnych praw do innego mieszkania lub domu i kupiona nieruchomość to ich pierwsze w życiu, naprawdę swoje, lokum. Od tego warunku jest jednak wyjątek. 

Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania lub domu obowiązuje również osoby, które posiadają lub posiadały wyżej wymienione prawa lub udział w nich, ale ich wysokość nie przekracza lub nigdy nie przekroczyła 50 proc. i została nabyta w drodze dziedziczenia. Co więcej, ze zwolnienia z PCC przy zakupie domu czy mieszkania można skorzystać także, jeśli na drodze dziedziczenia nabyło się do 50 proc. praw nie tylko w jednej, ale nawet w kilku nieruchomościach. 

Trzeba natomiast uważać, planując zakup pierwszego mieszkania lub domu na współwłasność w małżeństwie. Jeśli jedno z małżonków ma lub miało już ponad 50 proc. praw do jakiejś nieruchomości, nie można skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie pomoże tu nawet intercyza. Szukasz swojego pierwszego mieszkania lub domu? Będzie Ci łatwiej z profesjonalnym biurem nieruchomości

Czytaj więcej:
Na skróty:

SZUKASZ PROFESJONALNEJ AGENCJI NIERUCHOMOŚCI? NAPISZ WIADOMOŚĆ LUB ZADZWOŃ

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.