...

Na co zwrócić uwagę przed zakupem pierwszego mieszkania?

Własne mieszkanie to dla wielu Polaków wciąż obiekt marzeń. Nadchodzi jednak taki moment, że staje się ono możliwe do zrealizowania. Kiedy własne M jest już na wyciągnięcie ręki warto zastanowić się nad tym na co zwrócić uwagę przed jego zakupem. To szczególnie ważne w przypadku pierwszego mieszkania, które dla wielu będącego też jedynym w życiu mieszkaniem.

Rynek pierwotny czy wtórny

To decyzja, która wydaje się oczywista i fundamentalna. Każdy z tych rynków ma swoje wady i zalety. Jedną z głównych zalet mieszkań na rynku wtórnym jest ich atrakcyjna lokalizacja – nie chodzi tylko o odległość od centrum czy obiektów handlowych, a również zieleń, parki czy dostępność miejsc parkingowych. Nowe budownictwo to z kolei rozwiązanie, które umożliwia zaprojektowanie wnętrza w zgodzie z własnym poczuciem estetyki i poczucie, że nikt przed nami nie użytkował tej przestrzeni.  

Lokalizacja

Jednym z głównych czynników, który należy wziąć pod uwagę jest odległość od centrum, sklepów i obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoła, przychodnia, kościół, park czy teatr, a także dostępność komunikacji publicznej, jak stacja kolejowa lub przystanek autobusowy. W tym aspekcie warto uwzględnić wszystkie aktualne i przyszłe potrzeby.

Metraż i rozstaw mieszkania

Ten z pozoru oczywisty czynnik jest niezwykle ważny, aby zakupione mieszkanie było funkcjonalne i odpowiadało na wszystkie potrzeby domowników. Nie zawsze warto kierować się zasadą “im większe, tym lepsze”, ponieważ duże mieszkanie oznacza też wyższy koszt utrzymania, jak również konieczność częstszego i dłuższego sprzątania. Najlepszy wybór to nieruchomość spełniająca wszystkie potrzeby jej mieszkańców, więc np. jeśli prowadzisz firmę i pracujesz z domu warto zainwestować w mieszkanie umożliwiające wyodrębnienie w nim gabinetu. 

Wiek przyszłych domowników

Mieszkanie to inwestycja, dla wielu Polaków na długie lata, a przynajmniej tyle, ile wynosi długość kredytu hipotecznego, dlatego w przypadku wyboru nieruchomości warto zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację czy rozstaw mieszkania, ale również jego funkcjonalność w przyszłości. Nieruchomość na 7 piętrze  bez windy nie będzie dobrym rozwiązaniem dla rodziny z małym dzieckiem, która kilka razy dziennie znosi i wnosi wózek lub osoby starszej, która łatwo może poślizgnąć się na schodach. 
 
To tylko kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem pierwszego mieszkania. 
 
Czytaj więcej:
Na skróty:

SZUKASZ PROFESJONALNEJ AGENCJI NIERUCHOMOŚCI? NAPISZ WIADOMOŚĆ LUB ZADZWOŃ

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.