Jak nie dać się fali upałów, duchocie i dokuczającemu gorącu? Czy da się zrobić to tanio i szybko? Jakie plusy i minusy mają poszczególne rozwiązania?
W tym wpisie przedstawimy ci skuteczne sposoby, stosowane również przez nas, dzięki którym spędzisz lato w komfortowych warunkach.
1. Białe zasłony
Zawieszenie białej tkaniny na oknie pomaga zapobiegać nagrzewaniu się mieszkania. Najlepiej, by była to bawełniana, nieprzezroczysta, przepuszczająca powietrze tkanina.
Plusy:
– łatwe do przygotowania,
– nie wymaga dużego nakładu finansowego,
– łatwe czyszczenie.
Minusy:
– tkanina szybko się brudzi,
– metoda nie sprawdzi się przy innym kolorze,
– posiadacze zwierząt mogą mieć problem np. z porwaniem materiału.
2. Chłodzenie przez wietrzenie
Działa to najlepiej poprzez zrobienie przeciągu w mieszkaniu. Cyrkulacja powietrza jest wtedy największa i wyraznie czuć różnicę. Trzeba jednak pamiętać, że osoby starsze lub podatne na przewianie powinny uważać.
Jeśli nie chcemy korzystać z wyżej wymienionego sposobu, zawsze można otworzyć jedno okno, najlepiej porą nocną, gdy powietrze jest już schłodzone. Warto jednak pamiętać o montowaniu moskitier, które uniemożliwią wlecenie owadów do pokoju.
Wietrzenie nie pomoże, gdy okna otworzy się w samo południe, kiedy słońce jest najbardziej agresywne.
Plusy:
– jest to skuteczne, jeśli na dworze temperatura powietrza jest niższa niż w mieszkaniu,
– zerowy nakład pracy.
Minusy:
– robiąc przeciąg, jesteśmy narażeni na przewianie,
– przeciąg może spowodować trzaśnięcie i stłuczenie szyby,
– jeśli na dworze temperatura powietrza będzie wyższa niż w mieszkaniu, w pokoju może zrobić się duszno.
3. Rolety przeciwsłoneczne
Aby ograniczyć nagrzewanie powietrza w pomieszczeniach w ciągu dnia, dobrze jest zasłaniać szyby roletami przeciwsłonecznymi.
Specjalne rolety termoizolacyjne posiadają tkaninę z gumowaną powłoką, która ma za zadanie zabezpieczyć wnętrze przed mocnym nasłonecznieniem, a tym samym ograniczać nagrzewanie się powietrza w środku.
Na rynku są dostępne różne warianty rolet- na mocowanie, na haczyki, na wkręty lub na klej.
Plusy:
– prosty montaż,
– jeśli wybierzesz bezinwazyjny sposób mocowania, nie musisz wiercić,
– pełne zasłonięcie okna przed słońcem,
– szeroki wybór,
– inwestycja na lata.
Minusy:
– tkaniny na mocnym słońcu szybko tracą kolor i płowieją,
– ciężkie czyszczenie,
– średni koszt.
4. Chłodzenie sufitowe
Instalacją chłodzenia sufitowego można sterować za pomocą termostatu, co umożliwia dopasowanie temperatury paneli sufitowych do indywidualnych potrzeb użytkownika.
To nowoczesny system chłodzenia, który składa się z paneli chłodzących, montowanych na specjalnie przygotowanym ruszcie np. w podwieszanym suficie. Każdy z nich jest „opakowaniem” dla systemu cienkich rur, przez które krąży zimna woda.
Działanie chłodzenia sufitowego opiera się na zasadzie schładzania mas ciepłego powietrza, które wędrują w górę – do sufitu, a potem wystudzone płyną w dół.
Chłodzenie sufitowe daje odczuwalny, ale delikatny efekt- dlatego, że powietrze rozkłada się po całej powierzchni pomieszczenia.
Dużym problemem takiej instalacji może być jego cena, gdyż zaczynają się one od kilku tysiący złotych. Do tego trzeba często doliczyć koszt sufitu podwieszanego.
Plusy:
– bezgłośna instalacja,
– niewidoczna,
– nie wywołuje alergii,
– nie powoduje szoku temperatur, jak w przypadku klimatyzacji.
Minusy:
– najczęściej wymaga sufitu podwieszanego,
– do zainstalowania tego systemu, niezbędny jest specjalista,
– duży problem z wymianą, przy usterce,
– spory koszt.
5. Klimatyzacja
Najbardziej popularny sposób ochładzania powietrza, głównie w biurach. Droga ale skuteczna metoda, gdzie efekt działania klimatyzacji jest natychmiastowy. Osoby wrażliwe mogą odczuwać dyskomfort z powodu zbyt chłodnego powietrza nawiewanego punktowo.
Klimatyzacja działa na zasadzie wymiany powietrza i schładzania ciepłego, do czego wykorzystuje czynnik chłodzący. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne wyposażone są w układy sterowania, najczęściej piloty, które umożliwiają utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu.
Urządzenia posiadają niezbędne filtry, które wymagają regularnego czyszczenia i wymiany. Z klimatyzacją wiąże się konieczność systematycznych przeglądów, by nie dochodziło do rozwoju grzybów i bakterii.
Plusy:
– szybkie i skuteczne schłodzenie powietrza,
– systemy klimatyzacji są niższe w utrzymaniu niż klasyczne klimatyzatory,
– wygodne,
– możliwość ustawienia włączenia o określonej porze.
Minusy:
– wymaga regularnej konserwacji, by uniemożliwić rozwój wirusów i bakterii,
– często prowadzi do chorób dróg oddechowych osób podatnych na zmiany temperatur,
– zbyt ostre wychłodzenie powietrza i napływ punktowy,
– kosztowne w utrzymaniu i montażu.
6. Wentylatory wolnostojące, wiatraki
Najpopularniejsze rozwiązanie w stosunku ceny do efektywności. Wiatraki są łatwe w obsłudze i niewymagające specjalnego montażu. Można je kupić w każdym większym sklepie. W ich ofercie znajdziemy wiele modeli, o różnych wielkościach oraz rozmaitych funkcjach.
To urządzenia, co prawda daje tylko wrażenie schłodzenia powietrza. Wentylatory mogą być ustawiane na stolikach, biurkach i podłodze lub wieszane, co jest bardzo wygodne.
Na rynku znajdziemy różne rodzaje wiatraków, od zwykłych, z paroma trybami działania siły nadmuchu, (light, medium i hard), po droższe, sterowane pilotem, z możliwościa ustawienia timera, nawiewem turbo, oscylacją, dzięki której wentylator może obracać się na boki, oczyszczaniem powietrza itd.
Śmigła zazwyczaj wytwarzają hałas, natomiast w wentylatorach nowej generacji jest on o wiele mniejszy. Nie trzeba też martwić się o bezpieczeństwo dzieci, które mogą włożyć palce pomiędzy obracające się łopatki tradycyjnych konstrukcji, ponieważ zawsze są one zabezpieczone.
Z drugiej strony, istnieje ryzyko alergii, przez podnoszenie się kurzu, pyłków drzew, sierści, itd.
Plusy:
– nowoczesne urządzenia pracują cicho, są bezpieczne w użytkowaniu,
– skutecznie schładzają powietrze, ale niedaleko urządzenia i przy ciągłej pracy,
– najnowsze wentylatory można obsługiwać zdalnie za pomocą pilota,
– tanie i łatwe w nabyciu.
Wady:
– klasyczne wentylatory wytwarzają silny podmuch powietrza i są do tego głośne,
– wprawiają w ruch pyłki i alergeny,
– na łopatkach i wewnątrz urzędzenia gromadzi się trudny do usunięcia brud i kurz,
– niektóre modele pobierają więcej energii, co przekłada się na droższe utrzymanie.
Czego należy unikać, jeśli chcemy skutecznie ochłodzić pomieszczenie?
Skoro już wiemy, że temperatura pomieszczenia ma na nas znaczący wpływ, warto wiedzieć, czego nie robić, aby zachować w mieszkaniu chłodne powietrze. Jeśli chcemy ochłodzić mieszkanie, lepiej zrezygnować z gotowania gorących posiłków (zwłaszcza z długiego gotowania) lub przesunąć to na godziny wieczorne, ponieważ takie działanie zwiększa temperaturę w pomieszczeniu. Chłodzenie kuchni lodówką również nie zda się na zbyt wiele, ponieważ działanie każdego sprzętu elektrycznego, nieważne czy jest to telewizor, czy lodowata zamrażarka, sprawia, że po pewnym czasie w pomieszczeniu robi się cieplej.