Zastanawiasz się, czym jest umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości i czy może być pomocna, jeśli sprzedajesz lub kupujesz mieszkanie? Nasz artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Co to jest umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości i kiedy się ją stosuje?
Już sama nazwa naprowadza na to, kiedy stosuje się umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. To umowa zawiązywana pomiędzy sprzedającym i kupującym w sytuacji, kiedy właściwa umowa kupna-sprzedaży z pewnych powodów nie może być jeszcze zrealizowana. Dodatkowo to świetna forma zabezpieczenia interesów obu stron.
W przedwstępnej umowie sprzedaży nieruchomości sprzedający i kupujący zobowiązują się do dokonania właściwej transakcji we wskazanym czasie. Może to nastąpić na przykład, gdy bank postanowi udzielić kupującemu kredytu hipotecznego. Po co w takim przypadku umowa przedwstępna? Aby nałożyć na obie strony pewną odpowiedzialność. Dzięki umowie przedwstępnej sprzedający zyskuje pewność, że po otrzymaniu środków z banku, potencjalny nabywca kupi właśnie tę, a nie inną nieruchomość, a kupujący wie, że właściciel nie sprzeda mieszkania, domu czy lokalu komuś innemu.
Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości bardzo często znajduje zastosowanie w wyżej przedstawionej sytuacji, czyli wtedy, gdy potencjalny kupiec czeka na decyzję dotyczącą uzyskania kredytu hipotecznego, bo banki zwykle wymagają przedstawienia dokumentu potwierdzającego wolę nabycia konkretnej nieruchomości. Umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania czy domu można zawrzeć także na przykład, gdy sprzedający potrzebuje jeszcze czasu na znalezienie nowego lokalu dla siebie lub sam spłaca jeszcze zobowiązania ciążące na sprzedawanej nieruchomości.
Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości jako zabezpieczenie dla obu stron transakcji
Sprzedaż i kupno lokalu to często bardzo kosztowne i ważne życiowo działania. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości pozwala nieco poznać się obu stronom transakcji, nabrać do siebie zaufania i pokazać, że zarówno sprzedający, jak i kupujący działają w dobrej wierze. To doskonała forma zabezpieczenia i uchronienia się przed nieuczciwymi zamiarami jednej ze stron — na przykład chęcią zyskania aktu własności mieszkania bez zamiaru faktycznego zapłacenia za daną nieruchomość.
Przy sporządzaniu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości strony mogą zdecydować się też na ustalenie zadatku. To jeszcze bardziej wzmacnia wzajemne zobowiązania.
Co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości?
Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości nie musi być tak szczegółowa, jak docelowa umowa kupna-sprzedaży, ale powinna zawierać najważniejsze postanowienia, które znajdą się także w późniejszym dokumencie. Mowa m.in. o takich kwestiach formalnych, jak data zawarcia umowy, dane osobowe i kontaktowe obu stron, opis sprzedawanej nieruchomości, jej cena oraz przewidywana data właściwej transakcji.
Często w takich umowach umieszcza się jeszcze zapisy dotyczące wysokości zadatku i zasad jego zapłacenia, informacji o stanie nieruchomości i zapoznaniu się z nim kupującego oraz ewentualnych zasad rozwiązania czy wygaśnięcia umowy i jej postanowień, a nawet potencjalnych kar za niedochowanie zobowiązań. Dokładny kształt umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości zależy tak naprawdę od tego, na co umówią się obie strony. Umowa powinna być sporządzona w formie pisemnej, ale, w przeciwieństwie do docelowej umowy sprzedaży mieszkania lub domu, nie wymaga pośrednictwa notariusza. Można natomiast zdecydować się na pomoc prawnika, który będzie gwarantem dochowania interesów strony.
Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości to dobre zabezpieczenie zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Jeśli chcesz kupić lub sprzedać mieszkanie, podejmij współpracę z doświadczonym biurem nieruchomości. Dobry pośrednik to pełna gwarancja bezpieczeństwa i udanej transakcji.