Bezpieczna sprzedaż mieszkania wymusza odpowiednie przygotowanie. Sprawdź, jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie za gotówkę i nie tylko.
Bezpieczna sprzedaż mieszkania — na co uważać?
Może się wydawać, że sprzedaż mieszkania nie jest czynnością, która naraża właściciela nieruchomości na jakiekolwiek zagrożenia. Wręcz przeciwnie — pozwala mu się przecież wzbogacić. Niestety, osoba sprzedająca mieszkanie może trafić na nieuczciwego kupującego, który nie jest wypłacalny lub wcale nie ma zamiaru zapłacić za nabywaną nieruchomość.
W świetle prawa właścicielem mieszkania staje się już w momencie podpisania aktu notarialnego i nie ma tu znaczenia, czy kupujący przelał pieniądze za nieruchomość, czy też nie. Oszust może zatem podpisać akt notarialny, zyskać odpowiednią adnotację w księdze wieczystej, stać się pełnoprawnym właścicielem mieszkania i nie zapłacić sprzedającemu ani złotówki.
W umowie przenoszącej własność nieruchomości nie można również zastrzec, że jeśli na koncie sprzedającego nie pojawi się odpowiednia kwota, to transakcja pozostanie nieważna. To niestety pole otwierające drogę do nieuczciwych zachowań. Oczywiście właściciel mieszkania może wystąpić na drogę sądową, ale dochodzenie swoich praw będzie związane z dużym stresem i długim czasem oczekiwania na pomyślne rozwiązanie sprawy. Lepiej zawczasu zastosować sposoby, które gwarantują bezpieczną sprzedaż mieszkania.
Jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość? Zadatek
Ze względu na wymagane formalności i zaangażowanie banku sprzedaż mieszkania osobie, która sfinansuje ten zakup z kredytu hipotecznego, trwa zwykle dłużej, niż dokonanie transakcji z kimś, kto dysponuje gotówką i właśnie tak chciałby nabyć nieruchomość. Jednak biorąc pod uwagę bezpieczeństwo sprzedaży, to właśnie kredyt hipoteczny gwarantuje większy spokój, bo to bank przeleje pieniądze na konto sprzedającego. Jeśli natomiast zastanawiamy się, jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie za gotówkę, to jedną z możliwości jest zastosowanie umowy przedwstępnej.
Obie strony podpisują umowę, która określa wszystkie warunki transakcji, a kupujący wręcza sprzedającemu zadatek. Zwykle to kwota wynosząca około 10 proc. wartości nieruchomości. Takie rozwiązanie pozwala sprzedającemu przekonać się o uczciwości i wypłacalności kupującego. Jest też korzystne dla osoby, która nabywa nieruchomość, bo w umowie przedwstępnej można zaznaczyć, że gdyby właściciel mieszkania nagle się rozmyślił i nie dopuścił do sprzedaży, musi oddać podwójną wartość zadatku.
Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie? Depozyt notarialny
Depozyt notarialny gwarantuje pełne bezpieczeństwo sprzedaży mieszkania. Polega on na tym, że kupujący przelewa określoną kwotę na numer rachunku bankowego kancelarii notarialnej, która obsługuje transakcję. Notariusz pisemnie potwierdza, że otrzymał wskazane środki i dopiero wtedy następuje podpisanie aktu notarialnego. Również notariusz przelewa pieniądze na konto poprzedniego właściciela mieszkania.
Inną, podobną praktyką zabezpieczenia sprzedaży, jest wykonanie przelewu przez kupującego w siedzibie kancelarii podczas podpisywania aktu notarialnego. Wystarczy zwiększyć limit wykonywania takich transakcji w ustawieniach swojego konta bankowego online i zabrać ze sobą laptopa czy nawet telefon. Sprzedający na miejscu zobaczy, że przelew został wykonany i, że zgadza się jego kwota oraz numer konta, na jaki miał trafić.
Pamiętaj, że jeśli potencjalny kupujący nie budzi Twojego zaufania, lepiej nie ryzykować i poczekać na lepszego nabywcę. Wszelkie opóźnienia czy miganie się z dotrzymaniem wspólnych ustaleń to czerwone światło, którego nie wolno Ci zlekceważyć. Może chciałbyś bezpiecznie sprzedać mieszkanie bez pośredników, ale czasem warto zdecydować się na sprawdzone biuro nieruchomości. Doświadczony pośrednik, znający realia rynku i przepisy prawa to także gwarancja bezpiecznej sprzedaży mieszkania.