Zdjęcia mieszkania na sprzedaż – od „A” do „Z”
1. Przygotowanie mieszkania do sesji fotograficznej.
Absolutną podstawą jest zwykłe posprzątanie wnętrza. Nie mogą w nim zalegać ubrania, niepozmywane naczynia, kurz, brudne szyby itd. Zadbajmy o to, aby odbiorca naszych przyszłych zdjęć miał wrażenie sterylności mieszkania.
Pierwszym poważnym krokiem w stronę przygotowania, jaki powinieneś zrobić, to pomyśleć o Home Stagingu! Jest to umiejętne i atrakcyjne zaaranżowanie wnętrza, które ma podkreślić jego charakter oraz zainteresować jak największą liczbę oglądających nieruchomość. Dla przykładu rozmieszczenie dostępnych mebli, przedmiotów dekoracyjnych, zapalenie świec, oświetlenie mieszkania, w odpowiedni sposób, może odmienić wnętrze o 180 stopni. Nie musisz wynajmować specjalistów od Home stagingu, aby uwypuklić głębie pokoi.
2. Odpowiedni sprzęt fotograficzny?
Nie każdy z nas posiada aparat fotograficzny o dobrych parametrach, jednak zdecydowana większość posiada telefon, który ma możliwość robienia zdjęć w jakości HD. To duże ułatwienie, bo mamy już pół sukcesu. Telefony nowych generacji mają możliwość ustawiania rozdzielczości, Megapixeli, HDR i ISOT lub nawet gotowych presetów „PRO” pod wymagające zdjęcia. Teraz pomyślmy o statywie do telefonu. To jedno narzędzie da nam większą kontrolę nad kadrem, pozwoli zaoszczędzić czas na prostowanie zdjęć w postprodukcji, pozwoli na lepsze wykorzystanie warunków ograniczonego oświetlenia w pomieszczeniach. Większość współczesnych aparatów zadba o poprawne wyostrzenie automatycznie. Jednak – jeśli mamy taką możliwość – zadbajmy o głębie ostrości. Głębia ostrości oznacza, jak duży „plaster” rzeczywistości będzie objęty ostrością
.
3. Czas na praktykę.
Przygotowując mieszkanie do sprzedaży w praktycznie każdym przypadku, obserwujmy pogodę na zewnątrz. Duże znaczenie bez wątpienia ma jak największa jasność oraz naturalne słońce. Gwarantuje to pozytywną energię oraz optymistyczny blask bijący z każdej fotografii. Daje nam to również możliwość zastosowania zwrotu „Słoneczne mieszkanie…”.
Zastanówmy się, jak sfotografować każde pomieszczenie. Co jest w nich najważniejsze, na czym skupić wzrok, a co niekoniecznie eksponować na pierwszym planie. Nie przesadzajmy z dziwnymi kadrami – z góry, z dołu, z ukrycia. Róbmy zdjęcia na wprost, zachowując proste pionowe ściany a nie efekt przewracających się mebli czy ścian. Klasycznym błędem jest często nadmierne umieszczenie w kadrze podłogi, ściany czy sufitu. Nie robimy zdjęć też pojedynczych mebli, chyba że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym np. zabytkiem, lub coś co warto pokazać. Uważajmy na wszelkie błyszczące i odbijające powierzchnie – lustra, szyby, piekarnik, przez to łatwo wtedy niepostrzeżenie znaleźć się samemu na zdjęciu. Pamiętajmy, aby wzorować się od najlepszych. Sprawdźmy na różnych portalach zdjęcia nieruchomości, lub firmach, które zajmują się wnętrzami. Każde mieszkanie charakteryzuje się czymś innym, jest to po prostu kwestia wyczucia, na co dokładnie uważać, aby pokazać daną nieruchomość w jak najlepszym stylu.
4. Otoczenie budynku.
Samo wnętrze to nie wszystko. Pamiętajmy o tym, aby pokazać elementy takie jak np. klatka schodowa, widok z balkonu, podjazd lub parking. Bez wątpienia dobrze zrobione zdjęcia takich elementów również mogą wpłynąć pozytywnie na punkt widzenia potencjalnego kupującego. Należy również zwrócić uwagę, na zewnętrzne elementy dekoracyjne danej nieruchomości. Jest to istotne zarówno w kwestii nowych apartamentowców, jak i zabytkowych kamienic. Odpowiednio wyeksponowane walory elewacji potrafią przekonać niejednego niezdecydowanego Klienta, zachęcając go do odwiedzenia konkretnego mieszkania.
5. Obróbka zdjęć nieruchomości
Na sam koniec została nam obróbka i selekcja wykonanych fotografii. Profesjonaliści używają programów takich jak Lightroom lub Adobe Photoshop,ale podejrzewam, że nie wszyscy będą chcieli kupić profesjonalną aplikację, kosztującą czasami 500zł, lub o wiele więcej.
Większość nowych telefonów posiada aplikacje do edytowania zdjęć. Najlepiej trochę pobawić się ich funkcjami, by przekonać się, co wygląda lepiej, a co gorzej. Jeśli wolisz popracować z programami, które mają nieco więcej opcji, sprawdz: GIMP, BeFunky, Canva, Pixlr. Są to programy mocno intuicyjne, które mimo tego, że są darmowe, mają dużego „kopa”.
Na początku poświęcić chwilę czasu, by poznać funkcje najprostszego edytora. Wybierz jedno zdjęcie i obrób je na 3 różne sposoby i zobacz, co lepiej pracuje. Każde zdjęcie jest zrobione w innych warunkach i ciężko przewidzieć, czy lepiej zadziała rozjaśnienie cieni, czy podniesienie kontrastu.
Nasze „Tipy”.
Warto wspomnieć, że najtańszym sposobem na zrobienie profesjonalnych zdjęć, bez żadnego wkładu finansowego, jest wynajęcie biura nieruchomości. Wiele z nich oferuje darmowe sesje zdjęciowe, już przy podpisaniu umowy otwartej, która jest bardzo wygodna dla właścicieli nieruchomości.